خطای ستارگان بخت ما

«خطای ستارگان بخت ما» اثری است از جان گرین (نویسنده‌ی آمریکایی، متولد ۱۹۷۷) که در سال ۲۰۱۲ منتشر شده است. این کتاب به روایت ماجرای زندگی نوجوانی مبتلا به سرطان می‌پردازد.

درباره‌ی خطای ستارگان بخت ما

«خطای ستارگان بخت ما» نوشته جان گرین رمانی تکان دهنده و عمیقاً تکان دهنده است که قلب خوانندگان سراسر جهان را تسخیر کرده است. داستان در پس زمینه ایندیاناپولیس، ایندیانا، زندگی دو نوجوان به نام های هیزل گریس لنکستر و آگوستوس واترز را دنبال می کند که در یک گروه حمایت از سرطان با هم آشنا شده و عاشق می شوند. گرین مضامین عشق، از دست دادن و جستجوی معنا در مواجهه با مرگ و میر را به طرز استادانه ای به هم می پیوندد و یک تجربه خواندنی عمیقاً احساسی و فراموش نشدنی ایجاد می کند.

در قلب رمان رابطه بین هیزل و گاس است، دو فرد برجسته که زندگی آنها به شدت تحت تاثیر سرطان قرار گرفته است. هیزل، راوی داستان، دختری شانزده ساله است که مبتلا به سرطان تیروئید نهایی است که به ریه‌هایش سرایت کرده است، در حالی که گاس پسری جذاب و کاریزماتیک است که در حال بهبودی از استئوسارکوم، نوع نادر سرطان استخوان است. پیوند آنها از طریق تجربیات مشترک آنها از بیماری و مرگ و میر شکل می گیرد، با این حال از شرایط آنها فراتر می رود و لحظات شادی، خنده و ارتباط عمیق را برای آنها به ارمغان می آورد.

نثر گرین هم غنایی و هم صادقانه است و روایت را با اصالت خامی آغشته می کند که با خوانندگان در هر سنی طنین انداز می شود. از طریق صدای درون نگر هیزل، او پیچیدگی های زندگی با یک بیماری تهدید کننده زندگی، پرسش های وجودی که آن را مطرح می کند و قدرت دگرگون کننده عشق در مواجهه با ناملایمات را بررسی می کند. این رمان با حساسیت و دلسوزی با واقعیت های خشن بیماری و مرگ و میر روبرو می شود، اما در عین حال با لحظات طنز، گرما و امید نیز آغشته است.

محور اصلی رمان، استعاره «خطای ستارگان بخت ما» است که برگرفته از «ژولیوس سزار» شکسپیر است، که هیزل آن را به عنوان این ایده توصیف می‌کند که برخی چیزها خارج از کنترل ما هستند و سرنوشت یا سرنوشت تعیین می‌کند. این مضمون داستان را فرا می گیرد و شخصیت های چالش برانگیز برای دست و پنجه نرم کردن با فناپذیری خود در حالی که به دنبال یافتن معنا و هدف در زندگی خود هستند. از طریق سفر هیزل و گاس، خوانندگان دعوت می شوند تا شکنندگی وجود، ماهیت عشق و از دست دادن، و انعطاف پذیری روح انسانی را در نظر بگیرند.

خطای ستارگان بخت ما چیزی بیش از یک داستان عاشقانه است. این یک مراقبه عمیق در مورد زندگی، مرگ، و جستجوی معنا در جهانی است که با رنج و عدم اطمینان مشخص شده است. شخصیت‌های گرین بسیار جذاب و عمیقاً همدل هستند و خوانندگان را به دیدن زیبایی و پیچیدگی زندگی حتی در میان تراژدی دعوت می‌کنند. با شخصیت‌های فراموش‌نشدنی، نثر خاطره‌انگیز، و کاوش صمیمانه‌ی وضعیت انسان، خطای ستارگان بخت ما شاهکاری جاودانه است که مدت‌ها پس از ورق زدن صفحه آخر، همچنان در میان خوانندگان طنین‌انداز می‌شود.

کتاب خطای ستارگان بخت ما در وب‌سایت goodreads دارای امتیاز ۴.۱۴ با بیش از ۵.۱ میلیون رای و  ۱۷۸ هزار رای است. این کتاب در ایران با ترجمه‌هایی از آرمان آیت‌اللهی (با عنوان نحسی ستاره‌های بخت ما)، مهرداد بازیاری (با عنوان اشتباه در ستاره‌های بخت ما)، جمال اکرمی (با عنوان گناه ستارگان ما)، مریم فرادی (با عنوان بخت پریشان) و میلاد بابانژاد (با عنوان خطای ستارگان بخت ما) به بازار عرضه شده است.

جوایز خطای ستارگان بخت ما

  • جزو لیست پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز
  • پرفروش‌ترین کتاب بین‌المللی
  • پرفروش‌ترین کتاب وال استریت
  • بهترین کتاب داستانی گودریدز در ادبیات نوجوان سال ۲۰۱۲
  • پرفروش‌ترین کتاب یو اس ای تودی
  • برنده‌ی کتاب هلو جورجیا در سال ۲۰۱۳
  • برنده‌ی جایزه‌ی ادیسه در سال ۲۰۱۳

داستان خطای ستارگان بخت ما

هیزل گریس لنکستر، نوجوان ۱۶ ساله مبتلا به سرطان تیروئید که به ریه هایش سرایت کرده است، به دستور مادرش در یک گروه حمایت از بیماران سرطانی شرکت می کند. در یکی از جلسات، هیزل با پسر ۱۷ ساله‌ای به نام آگوستوس واترز آشنا می‌شود که استئوسارکوم او باعث از دست دادن پای راستش شده است.

 آگوستوس برای حمایت از آیزاک، دوستش که سرطان چشم دارد، در این جلسه حضور دارد. هیزل و آگوستوس بلافاصله با هم پیوند می خورند و توافق می کنند که رمان های مورد علاقه یکدیگر را بخوانند. آگوستوس به هازل قیمت سحر را می دهد و هیزل رمانی به نام یک رنج امپراتوری را توصیه می کند، رمانی درباره دختری سرطانی به نام آنا که به موازات تجربه خود هیزل است.

پس از اینکه آگوستوس خواندن کتاب خود را به پایان می رساند، از اینکه می فهمد رمان به طور ناگهانی و بدون نتیجه پایان می یابد، ناامید می شود، گویی آنا به طور ناگهانی مرده است. هیزل توضیح می دهد که نویسنده رمان، پیتر ون هوتن، پس از انتشار رمان به آمستردام مهاجرت کرد و از آن زمان تاکنون خبری از او نیست.

یک هفته بعد، آگوستوس به هیزل فاش می کند که دستیار ون هوتن، لیدویج را ردیابی کرده است و از طریق او، موفق شده است یک مکاتبه ایمیلی با ون هوتن آغاز کند. این دو با ون هوتن با سؤالاتی در مورد پایان رمان می نویسند. او در نهایت پاسخ می‌دهد و توضیح می‌دهد که فقط می‌تواند شخصاً به سؤالات هیزل پاسخ دهد. در یک پیک نیک، آگوستوس هیزل را با بلیط هایی به آمستردام برای ملاقات با ون هوتن غافلگیر می کند.

هیزل و آگوستوس پس از ملاقات با ون هوتن، متوجه می شوند که او یک الکلی بداخلاق است، شوکه می شوند. لیدویج که از رفتار خصمانه ون هوتن نسبت به نوجوانان وحشت کرده است، اعتراف می کند که این ملاقات را از طرف او ترتیب داده است. لیدویج به عنوان دستیار ون هوتن استعفا می دهد و هیزل و آگوستوس را به خانه آن فرانک می برد، جایی که آگوستوس و هیزل اولین بوسه خود را تجربه و به عشق متقابل خود به یکدیگر اعتراف می کنند.

روز بعد، آگوستوس اعتراف می کند که سرطان او بازگشته است. پس از بازگشت آنها به ایندیاناپولیس، وضعیت سلامتی آگوستوس همچنان رو به وخامت است و در نتیجه او برای چند روز در آی سی یو ماند. آگوستوس از ترس مرگ خود، آیزاک و هیزل را به مراسم پیش از خاکسپاری خود دعوت می کند، جایی که آنها مداحی می کنند. آگوستوس خیلی زود می میرد و هیزل را دلشکسته می کند. ون هوتن در مراسم خاکسپاری آگوستوس حاضر می شود تا از هیزل عذرخواهی کند.

هیزل متوجه می شود که آگوستوس برای او آگهی ترحیم نوشته است و پس از اینکه لیدویج آن را در میان نامه های ون هوتن کشف می کند، آن را می خواند. بیان می کند که صدمه دیدن در این دنیا اجتناب ناپذیر است، اما ما باید انتخاب کنیم که چه کسی به ما صدمه بزند، و اینکه او از انتخاب خود راضی است، و امیدوار است که او نیز از انتخاب او خوشش بیاید. کتاب با بیان اینکه هیزل از انتخاب خود راضی است، پایان می یابد.

بخش‌هایی از خطای ستارگان بخت ما

 تو نارنجک نیستی هازل، برای ما نیستی. فکر کردن به مرگ تو ما را ناراحت می کند، اما تو نارنجک نیستی. تو یک هدیه ای. تو این را نمی فهمی عزیزم، چون بچه ای نداشته ای که با این سن و سال خوره ی کتاب شود و عاشق برنامه های مزخرف تلویزیونی باشد؛ شادی ای که تو با بودنت به ما هدیه کرده ای هزار برابر بیشتر از غم مریضی ات است.

……………….

 ترس از فراموش شدن چیز دیگری است. ترس از این که در قبال زندگی ام چیزی ندارم بدهم. اگر زندگی ات را وقف چیزی بهتر نکنی، حداقل مرگت باید در راه چیزی بهتر باشد. می فهمی؟ و از این می ترسم که نه زندگی و نه مرگم هیچ معنا و مفهومی نداشته باشد.

………………..

در جلسات گروه خوددرمانی شرکت کردم؛ چون یک‌بار به پرستارهای تازه‌فارغ‌التحصیل، با یک دوره‌ی آموزشی هجده‌ماهه، اجازه دادم با نوعی ماده‌ی شیمیایی با یک اسم عجیب‌وغریب مسمومم کنند. می‌خواستم والدینم را خوشحال کنم. در شانزده‌سالگی، فقط یک چیز در دنیا مزخرف‌تر از داشتن سرطان است؛ آن هم داشتن یک بچه‌ی سرطانی است.

ساعت ۴:۵۶، مامان در جاده‌ی ماشین‌روِ دایره‌ای پشت کلیسا توقف کرد. وانمود کردم دارم مخزن اکسیژنم را جمع‌وجور می‌کنم تا چند لحظه هم که شده وقت را بکُشم.

«می‌خوای مخزن اکسیژن رو برات بیارم؟»

گفتم: «نه، خوبم.»

وزن آن سیلندر سبزرنگ بیش‌تر از یکی دو کیلو نبود. البته یک گاری استیل کوچولو مخصوص حمل آن سیلندر هم پشت‌سرم داشتم. آن کپسول، از طریق یک لوله‌ی شفاف که از زیر گردنم می‌گذشت و پشت گوشم می‌پیچید و در سوراخ‌های دماغم به هم می‌پیوست، دو لیتر اکسیژن در دقیقه به من می‌داد. این یک تدبیر الزامی بود، چون ریه‌ام که ریه‌ی درست‌وحسابی نیست.

از ماشین که بیرون می‌رفتم گفت: «دوستت دارم.»

«من هم دوستت دارم، مامان. ساعت شیش می‌بینمت.»

همین‌طور که دور می‌شدم، از لای شیشه‌ی پایین‌کشیده‌شده‌ی ماشین گفت: «دوست پیدا کن.»

نمی‌خواستم آسانسور سوار شوم، چون استفاده از آسانسور از آن فعالیت‌های روزهای آخر گروه خوددرمانی است؛ بنابراین از پله رفتم. یک بیسکویت برداشتم و کمی هم شربت تو یک لیوان مقوایی ریختم.

 

اگر به کتاب خطای ستارگان بخت ما علاقه دارید، می‌توانید در بخش معرفی برترین کتاب‌های ویژه‌ی نوجوانان در وب‌سایت هر روز یک کتاب، با دیگر نمونه‌های مشابه نیز آشنا شوید.